Aktualności

III EDYCJA PATROLI CZYSTOŚCI JUŻ W AKCJI

data publikacji: 2010-09-01

1 września to nie tylko pierwszy dzień szkoły, ale również pierwszy dzień drugiej tury Patroli Czystości, odwiedzających toalety publiczne w 6 polskich miastach w ramach kampanii edukacyjnej Toaleta2012. Organizatorem kampanii jest firma CWS-boco Polska, a celem – podniesienie standardów czystości i wyposażenia toalet dostępnych publicznie do roku 2012, czyli do momentu, gdy w Polsce odbędzie się Euro 2012. To już trzeci rok trwania tej ogólnopolskiej kampanii. Zapraszamy dziennikarzy do przyłączenia się do zespołów Patroli, odwiedzających m.in. znane obiekty kultury, restauracje i lotniska oraz przekonania się na własne oczy, w jakim miejscu znajduje się nasz kraj pod względem przygotowań do Euro 2012.

 

Podczas drugiej edycji Patroli Czystości, która miała miejsce w czerwcu i lipcu b.r., przeszkolone zespoły audytorów w oficjalnych strojach oznaczonych logo „PATROL CZYSTOŚCI” odwiedziły sumie 200 toalet publicznych w sześciu miastach, w których odbędą się mecze na EURO 2012. W ciągu najbliższych sześciu tygodni, w okresie od 1 września do 8 października, Patrole ponownie  odwiedzą toalety w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Chorzowie oraz Krakowie. Audytorzy będą wypełniać kwestionariusz, oceniając każdą toaletę pod kątem: dostępności, czystości, wyposażenia, wrażenia ogólnego oraz przyznając dodatkowe punkty za ponad standardowe wyposażenie. Następnie na podstawie wypełnionej ankiety Patrole Czystości przeprowadzą rozmowę edukacyjną z osobą odpowiedzialną za toaletę w danym obiekcie.

 

Audyty przeprowadzone podczas ostatnie tury Patroli Czystości wykazały, że zdecydowana większość toalet zasługuje na odznakę „Czysta Toaleta”. Aby zdobyć odznaczenie, wystarczyło, aby toaleta była dostępna dla turysty w momencie badania, właściwie oznakowana, czysta, zadbana i bez brzydkiego zapachu. 91 procent toalet było dobrze oznakowanych i ankieterzy zadeklarowali, że mogliby je odwiedzić powtórnie. Dwie toalety uzyskały maksymalny wynik 100 punktów – toaleta w Pizzy Hut Gruba Kaśka w Warszawie oraz toaleta w restauracji Milk&Co w Krakowie. Najmniej przyjemne okazały się dla audytorów wizyty w szalecie w Gdańsku oraz w toalecie na dworcu PKS przy Stadionie w Warszawie. Obie toalety uzyskały minimalną liczbę punktów: 5. Najlepsze wyniki osiągnęły toalety dostępne na lotniskach oraz na stacjach benzynowych, a najgorzej wypadły toalety na dworcach oraz szalety miejskie.

 

W aktualnej edycji tej akcji Patrole odwiedzą kolejne miejsca, gdzie mogą pojawić się przyszli turyści i kibice EURO2012. Zupełnie nowymi punktami na mapie Patroli będą podczas tej tury najważniejsze obiekty kultury w danym mieście – Łazienki lub Zamek Królewski w Warszawie czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Te miejsca, tłumnie odwiedzane przez turystów, po raz pierwszy zostaną wzięte pod lupę pod kątem ich udogodnień i standardów sanitarnych.

 

W każdym mieście zostanie zorganizowany dzień medialny, podczas którego dziennikarze będą mogli towarzyszyć Patrolom Czystości w audytowaniu toalet i zobaczą z bliska, na czym to polega.

 

Organizatorem kampanii jest firma CWS-boco Polska. Partnerem merytorycznym
jest Polska Izba Gospodarcza Czystości, a patronat honorowy nad kampanią objął Główny Inspektorat Sanitarny.

Zapraszamy na stronę kampanii: www.toaleta2012.pl, gdzie można znaleźć rankingi toalet zbadanych w ubiegłym roku, pełny raport z badań i materiały prasowe.

Archiwum informacji