Aktualności

Zadbajmy wspólnie o publiczne toalety Poznania na EURO 2012!

data publikacji: 2011-10-27

W podsumowaniu raportów Patroli Czystości z ostatnich 3 lat, Poznań zajął pierwsze miejsce
w łącznej klasyfikacji miast.  Pomimo że toalety zostały wysoko ocenione, w porównaniu z innymi miastami w Poznaniu rzadziej wprowadza się nowoczesne rozwiązania dla matek z dziećmi i osób niepełnosprawnych, brakuje także rozwiązań ekologicznych. Poznań to miasto kontrastów. Odnaleźć można w nim negatywne przykłady stanu toalet, np. toaleta w Galerii Pestka czy Stacja Paliw obok PKS przy ulicy Topolowej (najniżej oceniona w skali kraju). Wymowny jest również przypadek toalety na Dworcu PKS przy ulicy Towarowej, gdzie wygospodarowano nawet miejsce na bagaż i można zakupić nakładki na deskę, ale opłata za skorzystanie z niej wynosi aż 2,5 PLN. Wciąż jest więc dużo do zrobienia – a efektywne zmiany możemy wprowadzić działając wspólnie.

Bez pomocy władz samorządowych realna zmiana w liczbie i poziomie wyposażenia toalet dostępnych publicznie nie będzie możliwa. Dlatego ruszyliśmy ze zbieraniem podpisów pod petycją do Prezydenta Poznania o poprawę stanu toalet publicznych. Dokument umieściliśmy pod linkiem http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=7852, gdzie każdy zainteresowany może złożyć podpis elektroniczny.

Petycja do Prezydenta miasta Poznania o poprawę standardu polskich toalet publicznych.

Ryszard Grobelny

Szanowny Panie Prezydencie,
my, niżej podpisani mieszkańcy Poznania, jednego z miast goszczących EURO 2012, zwracamy się
do Pana z apelem o zwiększenie liczby toalet dostępnych publicznie oraz o podniesienie standardu wyposażenia i czystości
toalet już istniejących w naszym mieście. W obliczu zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, podczas
których nasz kraj odwiedzą tysiące zagranicznych turystów, sprawa braku toalet staje się coraz bardziej nagląca.

Aby uświadomić sobie skalę problemu wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy setki tysięcy turystów zgromadzonych w stolicy w jednym dniu będzie miało potrzebę skorzystania z toalety – i nie będzie miało takiej możliwości. Od trzech lat przez firmę CWS-boco realizowana jest kampania edukacyjna Toaleta2012.pl, która przypomina o konieczności podniesienia standardu oraz zwiększenia liczby toalet publicznych w naszym kraju. W tym roku rusza jej ostatnia, najważniejsza IV finałowa edycja. W zeszłym roku 80% miejsc audytowanych przez Patrole Czystości, zasłużyło na odznakę „Czystej Toalety”, co do tej pory jest najlepszym wynikiem ze wszystkich lat trwania kampanii. Jednak bez pomocy władz samorządowych realna zmiana w liczbie i poziomie wyposażenia toalet dostępnych publicznie nie będzie możliwa.

Zależy nam na tym, aby Polska była krajem nowoczesnym i przyjaznym zarówno jej mieszkańcom,
jak i przyjezdnym. Chcemy, aby nasza stolica reprezentowała europejski poziom, również w aspekcie czystych i dostępnych toalet publicznych.

Liczymy na wsparcie i wierzymy, że leży Panu na sercu wizerunek naszego miasta na arenie międzynarodowej.
Mieszkańcy Poznania oraz organizatorzy kampanii Toaleta2012.pl

Archiwum informacji