Aktualności

Zadbajmy wspólnie o publiczne toalety Gdańska na EURO 2012!

data publikacji: 2011-10-28

W podsumowaniu raportów Patroli Czystości z ostatnich 3 lat, Gdańsk zajął ostatnie miejsce w łącznej klasyfikacji miast. Pomimo iż dobrze zostały ocenione toalety publiczne, na lotniskach oraz w restauracjach, w Gdańsku znajduje się kilka negatywnych przykładów toalet, które rzutują na ogólną niską pozycję miasta w rankingu. Najsłabiej wypadły między innymi: toaleta w Pubie Duszek, w kinie Alfa oraz w restauracji McDonald’s przy ulicy Grunwaldzkiej. Główne minusy to braki w czystości oraz wyposażeniu. Wciąż jest więc dużo do zrobienia – a zmiany możemy wprowadzić wspólnie.

Bez pomocy władz samorządowych realna zmiana w liczbie i poziomie wyposażenia toalet dostępnych publicznie nie będzie możliwa. Dlatego ruszyliśmy ze zbieraniem podpisów pod petycją do Prezydenta Gdańska o poprawę stanu toalet publicznych. Dokument umieściliśmy pod linkiem http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=7854, gdzie każdy zainteresowany może złożyć podpis elektroniczny.

Petycja do Prezydenta miasta Gdańska o poprawę standardu polskich toalet publicznych.

Paweł Adamowicz

Szanowny Panie Prezydencie,
my, niżej podpisani mieszkańcy Gdańska, jednego z miast goszczących EURO 2012, zwracamy się do Pana z apelem o zwiększenie liczby toalet dostępnych publicznie oraz o podniesienie standardu wyposażenia i czystości toalet już istniejących w naszym mieście. W obliczu zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, podczas których nasz kraj odwiedzą tysiące zagranicznych turystów, sprawa braku toalet staje się coraz bardziej nagląca.

Aby uświadomić sobie skalę problemu wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy setki tysięcy turystów zgromadzonych w stolicy w jednym dniu będzie miało potrzebę skorzystania z toalety – i nie będzie miało takiej możliwości.
Od trzech lat przez firmę CWS-boco realizowana jest kampania edukacyjna Toaleta2012.pl, która przypomina o konieczności podniesienia standardu oraz zwiększenia liczby toalet publicznych w naszym kraju. W tym roku rusza jej ostatnia, najważniejsza IV finałowa edycja. W zeszłym roku 80% miejsc audytowanych przez Patrole Czystości, zasłużyło na odznakę „Czystej Toalety”, co do tej pory jest najlepszym wynikiem ze wszystkich lat trwania kampanii. Jednak bez pomocy władz samorządowych realna zmiana w liczbie i poziomie wyposażenia toalet dostępnych publicznie nie będzie możliwa.

Zależy nam na tym, aby Polska była krajem nowoczesnym i przyjaznym zarówno jej mieszkańcom,
jak i przyjezdnym. Chcemy, aby nasza stolica reprezentowała europejski poziom, również w aspekcie czystych i dostępnych toalet publicznych.Liczymy na wsparcie i wierzymy, że leży Panu na sercu wizerunek naszego miasta na arenie międzynarodowej.
Mieszkańcy Gdańska oraz organizatorzy kampanii Toaleta2012.pl.

Archiwum informacji