Aktualności

Jak wyglądają poznańskie toalety publiczne na 100 dni przed EURO 2012?

data publikacji: 2012-02-29

W ramach finałowej edycji kampanii edukacyjnej Toaleta2012.pl, cztery miesiące przed pierwszym gwizdkiem na murawie EURO 2012 zapytaliśmy mieszkańców Poznania, o ocenę standardu toalet publicznych w ich mieście[1]. Badani mówią, że toalety w Poznaniu – jeśli już się je znajdzie  - najgorsze nie są, ale mogłyby reprezentować lepszy standard.

Dla 62% poznaniaków biorących udział w tegorocznych badaniach TNS OBOP, przeprowadzonych na zlecenie CWS-boco Polska, standard toalet publicznych jest akceptowalny. Jednak aż 53% z tej grupy ocenia przeciętnie stan tych przygotowań w tej kwestii, a zaledwie 9% wysoko. Mieszkańcy Poznania widzą, że wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia pod względem stanu i liczby toalet dostępnych publicznie
– aż 88% ankietowanych wyraża potrzebę poprawy w tej kwestii w kontekście zbliżających
się Mistrzostw.

Ponad połowa poznaniaków krytycznie ocenia dostępność (58%) i lokalizację 53%) toalet w ich mieście. Poznańskie toalety najlepiej wypadają natomiast w kwestii czystości – 26% badanych przyznaje w tej kategorii wysokie i bardzo wysokie noty. To najbardziej przychylna ocena kategorii czystości toalet publicznych przyznana spośród wszystkich ankietowanych z 4 miast-gospodarzy EURO 2012.

Mieszkańcy Poznania pozostają wymagający, chociaż mają powody do dumy, ponieważ Poznań w rankingu miast powstałym po akcji Patroli Czystości zajmuje 1. miejsce. W Poznaniu znajdują się toalety, które mogą stanowić przykład dla innych. Do takich toalet publicznych należą niedawno zmodernizowana toaleta w Parku Sołackim czy toaleta pod rondem Kaponiera, która otrzymała tytuł najlepszej toalety w Poznaniu na EURO 2012 w konkursie Moje miasto, moje toalety. Miasto jest na dobrej drodze w kierunku poprawy stanu i liczby toalet publicznych w mieście, jednak na w pełni satysfakcjonujący poziom toalet we wszystkich kategoriach musimy jeszcze chwilę poczekać.[1] Badanie TNS OBOP, Toaleta 2012 - Polacy o toaletach dostępnych publicznie w swoich miastach, 26-30 stycznia 2012 r.

Archiwum informacji