Aktualności

Jak wyglądają warszawskie toalety publiczne na 100 dni przed EURO 2012?

data publikacji: 2012-02-29

W ramach finałowej edycji kampanii edukacyjnej Toaleta2012.pl, cztery miesiące przed pierwszym gwizdkiem na murawie EURO 2012 zapytaliśmy mieszkańców Warszawy o ocenę standardu toalet publicznych w ich mieście[1]. Badani krytycznie wypowiadają się zarówno na temat standardu, jak i liczby toalet dostępnych publicznie.

Aż 94% ankietowanych w Warszawie uważa, że stan przygotowań miasta do EURO 2012 wymaga poprawy. Co więcej, gotowość Warszawy pod tym względem 39% mieszkańców ocenia nisko i bardzo nisko, a 37% zaledwie przeciętnie.

Ważny aspekt czystości toalet publicznych otrzymał ponad 1/3 negatywnych głosów. Zdaniem warszawiaków dostępność toalet również pozostawia wiele do życzenia – w tej kategorii ponad połowa (52%) ocen to niskie i bardzo niskie noty. Wymowny jest również fakt, że toalety publiczne oraz te zlokalizowane na dworcach  wypadają najsłabiej w oczach mieszkańców Warszawy, w porównaniu do opinii wyrażanej przez pozostałe zbadane grupy. W tych kategoriach pozytywne głosy to zaledwie 4% i 5%, a negatywne – 45% i 61%.

Mieszkańcy stolicy jako jedni z gospodarzy EURO 2012 chcą wykorzystać swoje 5 minut i pokazać się z jak najlepszej strony w każdym aspekcie, dlatego nie dziwi fakt tak krytycznego podejścia do tej sprawy.  Wyniki audytów wykonanych przez Patrole Czystości pokazują jednak, że toalety w Warszawie nie są w najgorszym stanie. Miasto zajęło 2. miejsce w ogólnej klasyfikacji, zdobywając  67 na 100 możliwych punktów. W Warszawie znajduje się także kilka toalet bardzo dobrze przygotowanych do Mistrzostw. Za wzór takiej toalety może posłużyć bez wątpienia toaleta przy Skwerze Hoovera (ul. Krakowskie Przedmieście). Ta toaleta zdobyła 95 punktów w efekcie akcji Patrolu Czystości oraz przyznano jej tytuł najlepszej toalety w Warszawie w ramach konkursu Moje miasto Moje toalety. Warto przywołać również przykład toalety w Pizzy Hut Gruba Kaśka, która zdobyła maksymalną liczbę punktów w audycie przeprowadzonym przez Patrol Czystości. Symbolem zmian na lepsze może natomiast stać się odnowiona toaleta na Dworcu Centralnym, która prezentuje obecnie międzynarodowe standardy. Wciąż jednak są to jednostkowe i niewystarczające przypadki,
że dotyczą one stolicy Polski.[1] Badanie TNS OBOP, Toaleta 2012 - Polacy o toaletach dostępnych publicznie w swoich miastach, 26-30 stycznia 2012 r.

Archiwum informacji