Aktualności

TOALETA2012 WSPIERA PUBLIKACJĘ „ANTROPOLOGIA NIECZYSTOŚCI. STUDIA Z KULTURY SANITARNEJ WARSZAWY.”

data publikacji: 2010-04-20

Prowadzona od 2 lat kampania Toaleta2012.pl uświadamia, jak duże problemy z utrzymaniem czystości toalet publicznych ma Polska w przededniu EURO 2012.  Moment, w którym toalety publiczne staną się wizytówką kraju, a nie wstydliwą tajemnicą, będzie niemal równie ważny jak moment wejścia Polski do strefy Euro. Udowadnia to zarazem program Toaleta 2012, jak i książka Włodzimierza Karola Pessela „Antropologia nieczystości”. Jak twierdzi Pessel „powszechny dostęp do wygodnej, publicznej toalety jest jednym spośród niewielu (…) niepropagandowych priorytetów globalnych”.

Sedes, a właściwie pisuar, trafił na salony się po raz pierwszy dzięki Marcelowi Duchampowi, gdy artysta pokazał go na wystawie w 1917 roku i opatrzył tytułem „Fontanna”, raz na zawsze zrywając z klasycznym rozumieniem sztuki. Książka Pessela, choć niewiele ma z prowokacją wspólnego, również dotyka tabu, jakim są nieczystości oraz ich „losy” na przestrzeni dwustu lat
w zmieniającej się Warszawie. Autor śledzi przejście od „cywilizacji studni” do „cywilizacji wodociągu”, od wygódki do łazienki domowej, od rynsztoka do miejskiej kanalizacji. Jak notuje: [w Warszawie] …archaiczny mikrokosmos, w którym zawartość nocnika wylewano do rynsztoka, a fekalia w beczkach wywożono na podmiejskie pola, nie chciał długo ustąpić miejsca skanalizowanemu makrokosmosowi, (…) w którym nieczystości dyskretnie opuszczają przestrzeń publiczną.”
Kampania Toaleta2012.pl jest partnerem publikacji.

Antropologia nieczystości

Archiwum informacji